TESKO Kalite Gözetim ve Belgelendirme Hizmetleri SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ

Belge Teşvikleri

Sınav ve belgelendirme ücretinin 25.08.1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu çerçevesinde İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması hâlinde ilk girdiği sınavda başarısız olan adayların başarısız olduğu yeterlilik birimleri ve sınav türleri için ilave sınav ücreti alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren bir yıl içerisinde adaylara en az iki kez daha sınav imkânının sağlanması gerekir. Bu Kanun kapsamında sağlanan destek imkânı, sınavdan önce TESKO tarafından adaylara bildirilir.

Adayın ilk defa sınavına girdiği ve başarısız olduğu ulusal yeterlilikte bir yıl içerisinde TESKO tarafından sınav açılmaması durumunda aday ödemiş olduğu ücretin tamamının iadesini talep edebilir ve TESKO bu talebi yerine getirmek zorundadır.

 

 

AB-HİBE DOĞRUDAN BELGELENDİRME PROGRAMI

 

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu kapsamındaki 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu dahilinde teşvik uygulanabilecek Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işler sınıfında yer alan meslekler haricindeki meslekler Doğrudan Hibe-II programından faydalanabilecektir. Kuruluşumuz yetki kapsamı dahilinde AB hibesinden yararlanarak belge sahibi olabileceğiniz meslekler şunlardır.

 

 

 

 

Kota uygulaması nasıl işlemektedir?

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu AB Doğrudan Hibe Desteği-II kapsamında kuruluşlar için her ay maksimum kota belirlemektedir. Kuruluşumuz her ay kurumun belirlediği kotalar dahilinde sınav planlaması yapmaktadır. İlk yapılan başvurular incelendikten sonra sıraya alınmaktadır. Kotadan yararlanabilmek için adaylarımız hemen başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

 

Başvuru yaptım, sınava ne zaman gireceğim?

 

Yukarıda belirtildiği üzere sınav planlaması kotalar üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra planlama ekibimiz sizinle iletişime geçip bilgi verecektir.

 

Ücret iadesi nedir, ücret iadeleri ne zaman yapılmaktadır?

 

Belge sahibi olan adaylar ücret tarifesinde belirtilen hususlara göre sınava girebilmek için sınav ücreti yatırmaktadır. Kuruluşumuzun yaptığı sınavlara girip başarılı olan adaylarımız belge sahibi olduktan sonra takip eden sonraki ayda ücret iadeleri yapılmaktadır.

 

Ab Hibesi kapsamında sadece sınav ücretleri karşılanmaktadır. Aday sınava girip başarılı olduktan sonra belge basım bedelini kendisi ödemek durumundadır. Belge basım bedelleri fon tarafından karşılanamamaktadır.

 

Başvuru için hangi evraklar istenmektedir?

 

Başvuru evrakları sınava gireceğiniz mesleğe göre değiştirmektedir. Hangi evrakların istendiğini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.